İTÜ BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI BİNASI

İşveren:
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Adres:
İSTANBUL ,SARIYER
Tasarım Tarihi:
2017
Yapım Tarihi:
2019
Arsa Alanı:
3.000 m²
Proje Alanı:
8.500 m²
Hizmetler :
İç Mimari Proje, Mimari Proje, Peyzaj Tasarımı, Yeşil Bina
  • Paylaş

İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Binası,  2019 Türkiye Mimarlık Yıllığı'nda yer almaya layık görülmüştür.


Yapı, İTÜ Rektörlüğü’nün “Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, BİDB” ve “Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü, AYBE” birimlerini barındırmaktadır.

Beş katlı binanın kütle biçimlenişinde, çevreyle uyumu, arazinin topografyası ve işlevsel özellikleri dikkate alınarak üçüncü boyutta kademeli bir düzenleme yapılmıştır.

Binada iki ayrı giriş bulunmaktadır. Üst kottan girilen ve üç katlı olan AYBE’nin Rektörlük Binası ile birlikte algılanan kütlesinin kampüsün yeşil dokusu içinde daha şeffaf karakterde olması öngörülmüştür. Alt kottan girilen iki katlı BİDB kütlesi ise fonksiyonel özellikleri de göz önünde tutularak daha az şeffaf karakterde tasarlanmıştır.

Parçalı – kademeli kütle biçimlenişine rağmen, iç mekanda binanın bütünlüğünü sağlamak üzere, düşeyde ve yatayda sürekli-kademeli bir “İç Mekan Kurgusu” gerçekleştirilmiştir. Hem iç mekanda algı sürekliliği, hem de doğal ışık nüfuzu ve rahatlığı sağlanmıştır.

Cephe biçimlenişi ve iç mekan kurgusunda modüler düzen, esneklik ve bölünebilirlik-birleştirilebilirlik dikkate alınmıştır.

Bina tasarımı, yapı yönü, yeşil doku ile bütünleşme, doğal ışıktan yararlanma, su tasarrufu, yeşil malzeme kullanımı, yenilebilir enerji kullanımı, enerji verimliliği gibi “Sürdürülebilirlik ve Yeşil Bina” ilkelerine uyum göz önüne alınarak kurgulanmıştır